They offer different flash templates with latest features.
inka mucevher imalatı İnka Mücevher

Doğru pırlanta seçiminin ipuçlarıPirlanta seciminde dikkat edilmesi gerekenlerEvlilik sezonun başlaması ile hız kazanan takı alışverişlerinde doğru karar vermenizi için, özellikle pırlanta takılarınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Takı alacakların doğru seçim yapmaları için, özellikle pırlanta alırken kesim, renk, berraklık ve carat ağırlığına (4C) dikkat etmek gerekiyor.

Pırlanta seçiminin püf noktaları :

Kesimi  : Doğru pırlanta kesimi, ışığın maksimum derecede yansımasını sağlıyor. Pırlanta doğru oranlarda kesilmiş ise bir yüzeyinden giren ışığın diğer yüzeyinden yansıyabilmesi ve dağılarak, taç denilen üst kısmından yayılması gerekiyor. Böylece pırlantanın ışıltısı ortaya çıkıyor. Takılarda ağırlıklı olarak yuvarlak kesim tercih edilirken; prenses, markiz, üzeri yuvarlak kare, oval ve kalp şeklindeki kesimler de çokça kullanılıyor.

Rengi : Pırlantanızı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de rengi… Pırlantaların çoğu renksiz gibi görünse de kendi aralarında ton farklılıkları bulunuyor. En şeffaf olan en değerli pırlanta sayılıyor. Pırlantanın berraklığı da en az kesim ve rengi kadar önemli…  Berraklık, taşın kristalleşme sürecinde içine karışan diğer maddelerin izlerine bakılarak değerlendiriliyor. Bu maddelerin az olması pırlantanın değerini artırıyor.

Karatı : Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise karatı... Karat, pırlantanın ağırlığı ölçmeye yarayan birime deniyor ve bir karatın 100 eşit puana bölünmesiyle ortaya çıkan rakamlar, pırlantanın değerini oluşturuyor. Örneğin yarım karat 50 puana eşit oluyor ve “0.50 ct” ibaresiyle ifade ediliyor. Bu puanlar santim olarak da adlandırılıyor.

Pırlanta seçiminde, taşın dört önemli karakteristik özelliklerinden olan “renk” ve “şeklin” belirlenmesi, bütçeye uygun bir seçim yapılmasına yardım ediyor. Böylece birçok seçenek, bu özellikler doğrultusunda aza indirgeniyor.